معده آشپزخانه ی وجود انسان است. خیلی باید مواظب آن بود.
از دادن غذاهای سنگین و دیر هضم و سرخ کردنی به بچه ها خوداری کنید و شب ها بیشتر غذای سبک و حاضری به آن ها دهید.
نگذارید در غذا زیاده روی کنند. اغلب دیده شده که پس از چند روز تعطیلی، تعداد شاگردان مریض از روزهای دیگر زیادتر شده است.
صبح نگذارید فرزندانتان بدون خوردن صبحانه از منزل خارج شوند و کاری کنید که وقت کافی برای آن داشته باشند.
از هر غذا و میوه ی طبیعی اگرچه کم استفاده کنید.
ما آنیم که می خوریم.
چه بخوریم؟ چه جور بخوریم؟ چه وقت بخوریم؟
با خوردن کشمش، بادام شیرین خام، نعناع، زیره ی کوبیده، جوانه ی گندم، کباب مزاج را تقویت کنید. استفاده از نان سنگک برشته، ماست آب رفته، کباب، مرغ رسمی، کشمش، بادام، توت، انجیر، گردو، جوانه ی گندم، سالاد کاهو و مغز خیار، سبزیجات خام و بخارپز، میوه با پوست، شلغم، عدس ، کته ی مغز پخت استفاده کنید.
مصرف کاهو خواب را عمیق می کند.
از نان های خمیر، ترشی زیاد، آدامس، پفک نمکی، غذاهای سرخ کرده، چیپس، شیرینی های مصنوعی، غذاهای بازار، مرغ ماشینی، نوشابه های گازدار، غذاهای داغ، آب همراه و بعد از غذا، غذاهای ناسازگار، مواد محرک مثل ادویه، غذاهای نجویدنی مثل ترید، آش رشته، آب میوه، میوه ی لک دار، خرمای ترش شده، گوشت مانده و غذای فاسد، پشمک، باقلوا، سوهان، حلوا ارده پرهیز کنید.
سدیم بنزوات ضد کپک است که به رب ها و کمپوت ها و کنسروها و نوشابه ها می زنند که سرطان زاست.
اگر مراعات بهداشت نشود، سوء خلق پیش می آید و پیش رفت علمی متوقف می شود. بنابراین مواظب باشید مواد غذایی تقلبی (سرکه، آب غوره، روغن، زردچوبه) و شیرینی خامه ای و غذاهای بیرون که گاهی موجب مسمومیت می شود نخورند. خوردن سبزی و میوه برای بچه ها ضروری است.
شیرینی زیاد معده را خسته می کند.
گوشت یخ زده مواد غذایی کم دارد.
غذاهای آبکی کم و غذاهای جرم دار بیشتر مصرف شود. کمی سیب زمینی و حبوبات مثل عدس، نخود، ماش به غذا جرم می دهد.
باید از نان برشته (تست شده) استفاده کرد.
مرحوم دکتر داروئیان می گفت: مصرف زیاد نان گندم غیر برشته مانع جذب فسفر می شود.
خوردن چای بلافاصله بعد از غذا هضم را خراب می کند.
شیرینی پیش از غذا مصرف نشود. سابقاً قبل از غذا ناشتا قرص های تلخ می دادند.
شیرینی مصنوعی مطلقاً نباید خورد.شکر سفید خصوصاً در خالی بودن معده ابداً نخورید.
مصرف آب و قند به بدن انرژی کاذب می دهد. بهتر است این انرژی از طریق خرما، کشمش، توت خشک تأمین شود.
دکتر باستانی به قند مصنوعی لب نمی زند. دکتر دریانی می گفت: قند مصنوعی یبوست مزاج می آورد. اساساً باید از اغذیه ی طبیعی استفاده کرد مثل توت، کشمش، خرما، برگه ی زردآلو (اگر چه به واسطه ی سم زدن به درخت ها آلوده اند ولی بهتر از قند و شکر هستند.)
دکتری که راجع به تغذیه تحقیقاتی داشت می گفت: در ساختمان چغندر مقداری قند هست تا به بدن انسان انرژی بدهد. خداوند عالم علاوه بر قندی که در چغندر هست ویتامین ها و مواد دیگری قرار داده که اگر قند خالص چغندر را مصرف کنیم آن مواد لازم به بدن نمی رسد و اگر چه ممکن است قند به طور موقت رفع ضعف کند ولی مآلا ضعف بدن را زیاد می کند لذا برای جلوگیری از این ضعف باید از مواد قندی طبیعی مثل عسل و شیره هم استفاده کرد
در اردوی تابستانی باغ نو ونک، دانش آموزان در موقع خوردن چای از یکدیگر قند ها را قاپ می زدند. به آقای دکتر داروئیان گفتیم. گفت: علتش آن است که قند بدن در اثر شنا در آب سرد کم می شود و به طور طبیعی بدن به مواد قندی احتیاج پیدا می کند. مقداری کشمش به بچه ها بدهید، مشکل حل می شود. این کار را کردیم، دیگر قند زیاد بر نمی داشتند یعنی و أتوا البیوت من ابوابها (کارها را از راهش وارد شوید) (بقره۱۸۹) را عمل کردیم.
استفاده از شیرینی های طبیعی به مقدار کم مانعی ندارد.
مرحوم دکتر داروئیان می گفت: خرما را باید به قدری جوید که به صورت شربت در آید وگرنه روده ها را خسته می کند.
استاد ما می گفت: سه روز یک بار باید گوشت خورد. رویه ی ما هم این بود. مرحوم حکیم الدوله پیر دیر و متخصص طب قدیم و جدید می گفت: بعد از سن ۶۰ نباید تقویت حیوانی کرد یعنی باید از گوشت به حداقل اکتفا کرد و به جای آن از سبزی ها و میوه ها و حبوبات استفاده کرد و تجربه های کامل هم این مطلب را تأیید کرده است. انسان ۴ دندان گوشت خوار بیشتر ندارد و بیشتر علف خوار است. دکترهای امروزی به اسم این که در سن بالا آهن بدن کم می شود گفتند: باید گوشت قرمز بخورید و بنده چون حساس ام روزی که گوشت بخورم کلیه ها ناراحت می شود. دیگران این را درک نمی کنند و مبتلا به ناراحتی کلیه و دیالیز و امراض دیگر می شوند. البته ترک عادت موجب مرض است. باید آرام و ملایم روش غذایی را عوض کنید. شخص فوق العاده کسی است که کار فوق العاده کند. به فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: که لا تجعلوا بطونکم مقابر الحیوان (شکم های خود را گور جانوران قرار ندهید. یعنی گوشت زیاد نخورید.) (شرح نهج البلاغه۱/۲۵) عمل کنید تا در سن بالا گرفتار یبوست که منشأ محرومیت هاست نشوید.(دقت)
در یکی از کتاب های بهداشتی به نام نیرومندی نوشته: ۳ غذا انسان ها را بیچاره کرده: گوشت، الکل، قند مصنوعی. ولی چون ما به گوشت و پروتئین حیوانی عادت کرده ایم، ترک آن مشکل ایجاد می کند و به کلی نمی شود ترک کرد. جمع همه این ها همان است که از ائمه نقل شده است که از گوشت ۳ روز یک بار استفاده شود.
دکتری می گفت: فقط ۴ دندان ما برای گوشت خواری خلق شده و بقیه برای سبزی خواری و سبزی ها برای انسان بهترین غذاست.
قبلاً پزشکان می گفتند: برای بهبود چربی و گرفتگی عروق از چربی های گیاهی استفاده شود ولی اخیراً نظرشان عوض شده و می گویند چربی حیوانی را نباید به طور کلی حذف کرد. .
استاد فرانسوی به یکی از پزشکان ایرانی که به کشور باز می گشت، گفته بود: استفاده از نمک، سرکه و حجامت را در ایران توصیه نکنید! چون فواید زیادی دارد. دکتر داروئیان برای بعضی ها تجویز می کرد: یک قاشق سرکه در یک لیوان آب بریزند و میل کنند.
ماست حیات ماست. این جمله بسیار ارزشمند است. (میکرب های موجود در ماست محیط روده ی بزرگ را برای فعالیت باکتری های بیماری زا نامساعد می کند.)
ماست دو اثر ضد دارد: در مزاج اسهالی ایجاد قبض می کند و در یبوست موجب روانی مزاج می شود
گاهی افراط در خوردن یک غذا آدمی را بی چاره می کند.
کفاره ی شراب خوری های بی حساب
هشیار در کناره ی مستان نشستن است
در جوانی اثر ناجور این زیاده روی معلوم نمی شود. حضرت رضا علیه السلام می فرماید: مزاج عرضی دارد، ممکن است بارها خلاف کنیم و اثر بدش را نبینیم ولی مرتباً عرض مزاج کم می شود و یک دفعه انسان از پا در می آید. خیلی باید حواس جمع باشد و این مطلب را مربی باید عاقلانه به نوجوان و جوان بفهماند تا در پیری ذلیل نشود.
امش بعد الغذاء و لو خطوه، نم بعد الحمام و لو لحظه (بعد از غذا راه برو اگر چه یک قدم و بعد از حمام بخواب اگر چه یک لحظه.)
بعد از غذا باید تا نیم ساعت کار فکری و بدنی را تعطیل کرد چون با هرگونه اشتغالی مغز از فرمان دادن برای هضم غذا باز می ماند و معده عمل هضم را به خوبی انجام نمی دهد و سوء هاضمه و ضعف عمومی پیدا می شود. بعضی تصور می کنند این گرفتاری ها فوری به وجود می آید و می گویند بعد از غذا مطالعه می کنیم و طوری نشده است. مزاج عرضی دارد و بعد از مدتی عوارض نامناسبی در نتیجه ی بی نظمی ها پیدا می شود و دیگر کاری نمی شود کرد.
بهداشت و نظافت بچه ها را مراقبت کنید. مخصوصا ۲ موضوع را همیشه تذکر دهید. شستن دهان بعد از خوردن غذا، تخلیه قبل از خوابیدن.