از تماس پسرها با دخترها و حتی تنها ماندن با خواهرشان در منزل و خوابیدنشان در یک اتاق جلوگیری کنید و اگر قرار است در یک جا بخوابند، مراقبت بیشتری مبذول دارید.
ارتباطات بچه ها را در روزهای جمعه و تعطیلات نوروز و تابستان کنترل کنید. خصوصا ظهرها که پدر و مادر استراحت می کنند و فرزندان رها هستند.
مواظب مقدار زمانی که بچه ها در حمام اند باشید، مبادا مبتلا به خودارضایی شوند.
در اتاقی که اطفال خوابیده اند با همسر خود مطالبی که باید در خلوت گفته شود نگویید، زیرا ممکن است بیدار خواب نما باشند.
سن جوانی سنی بحرانی است. بچه ها در این سن باید زیاد ورزش کنند و از محیط های آلوده به دور باشند؛ غذاهای محرک مثل سرخ کرده، ادویه، زعفران، ترخون، مرزه، نعناع و پیاز نخورند و به جای این ها کاهو و ماست کم چرب بخورند.
دانش آموزی که غذاهای محرک می خورد و مراعات تغذیه ی سالم را نمی کند و گرفتار هیجان روحی است، بانصیحت آرام نمی شود. باید او را با غذاهای طبیعی و سالم آشنا کنیم و از زعفران، ادویه، سرخ کرده، سبزی های محرک مانند تره، نعناع، ترخون و مرزه پرهیز دهیم.
برای درمان احتلام زیاد باید از خوردن مایعات از بعدازظهر و غذاهای محرک (مانند فلفل، ادویه، سبزی های تند) و غذا های سرد (مانند سرکه، خیارشور، ماست ترش، برنج) پرهیز و زیاد ورزش کرد.
اگر پدری نتوانست فرزندش را ازدواج دهد، باید به وسیله ی ورزش و ندادن خوراکی های محرک و دور نگه داشتن او از مناظر شهوت انگیز او را به طور طبیعی از تحریک جنسی حفظ کند و اگر نکرد، در خلاف های فرزند شریک خواهد بود.
به مدیر مدرسه ای گفتند: بچه ها به لواط آلوده اند. گفت: چه کار باید کرد؟ اگر این مدیر با یک دکتر تغذیه مشورت می کرد و مانع می شد از این که جوان دراین سن غذاهای سرخ کرده و ادویه بخورد و جلوی تحریک جنسی او را می گرفت، این جمله را نمی گفت.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: یفرق بینهم فی المضاجع لعشر سنین (بعد از آن که پسر به ده سال رسید خوابگاهش با خواهرش باید جدا شود.) (من لایحضر۳ / ۴۳۶) نکات دیگری در این موضوع در شرع مقدس بیان شده است.
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: لاتنکحوا القرابه القریبه فان الولد یخلق ضاویاً (فامیل را به ازدواج فامیل در نیاورید که فرزند نحیف به دنیا می آید.) زن و شوهری پسرخاله دخترخاله هستند، دو بچه ی کر دارند که برای سمعک آن ها باید هر سال دو باطری ۵۰۰۰۰ تومانی از خارج بخرند. آیا باید این روایات را در قبر پیاده کنیم.آب که روی زمین ریخت نمی شود جمع کرد.
خواهر خانم یکی از بستگان با شوهرش دخترخاله پسرخاله هستند. همه ی بچه هایشان ناقص اند: یک دخترش بچه دار نمی شود و یک پسرش درست نمی تواند حرف بزند. هم چنین پدر مادر یکی از همسایگان ما پسرخاله دخترخاله هستند و بچه هایشان یکی در میان کراند. دکتر بشیرراد در بیمارستان مهر متخصص گوش و حلق و بینی می گوید: آزمایش ژنتیک نمی تواند ناشنوایی احتمالی بچه ها را نشان دهد.