اخلاص در عمل سبب پيش‌‌‌‌رفت كارهاست. پيش‌‌‌‌رفت مدرسه‌‌‌‌ى علوى به‌‌‌‌خاطر اخلاص آقاى روزبه بود. آن فقيهِ فيلسوفِ عارفِ متخصّص در فيزيك و علوم تربيتى، صرفاً براى رضاى خدا، در مدرسه‌‌‌‌ى علوى با بيست دانش‌‌‌‌آموز مشغول كار شد و از بركت آن اخلاص، شما امروز صدها فارغ‌‌‌‌التّحصيل شايسته داريد. مرحوم مزيّنى مى‌‌‌‌گفت: مدرسه‌‌‌‌ى علوى از مرزهاى ايران گذشته و جهانى شده است. اين‌‌‌‌ها به بركت اخلاص مرحوم روزبه بود و او عملاً جمله‌‌‌‌ى از يك گل بهار نمى‌‌‌‌شود را نقض كرد. آن روز يك روزبه بود و امروز بحمداللَّه- روزبه‌‌‌‌ها داريم.
 وضعيّت فعلى در برابر تهاجمات فرهنگى مانند چهل سال قبل است. آن وقت ما هيچ يار و ياور فكرى و عملى نداشتيم و دوستان هم ما را با كنايه سرزنش مى‌‌‌‌كردند و نااميد مى‌‌‌‌ساختند. امروز هم مى‌‌‌‌گويند: مگر در برابر اين سيل مى‌‌‌‌توان ايستاد؟ بنده مى‌‌‌‌گويم: آرى؛ با منطق روزبه مى‌‌‌‌توان ايستاد. آقايان! نترسيد و در برابر اين سيل، بچّه‌‌‌‌ها را هر قدر مى‌‌‌‌توانيد حفظ كنيد. يكى از فارغ‌‌‌‌التّحصيلان مدرسه مى‌‌‌‌گفت:
 به پروفسور دانشگاه در آلمان گفتم: با اين همه فساد و آزادى جنسى كه در اين‌‌‌‌جا هست، چگونه اين‌‌‌‌همه اختراعات و پيش‌‌‌‌رفت‌‌‌‌هاى علمى و نظم و انضباط اجتماعى وجود دارد؟ در پاسخ گفت: ما روى مغزها كار مى‌‌‌‌كنيم و افراد مستعد را پرورش مى‌‌‌‌دهيم و به هيچ‌‌‌‌وجه اجازه نمى‌‌‌‌دهيم آن‌‌‌‌ها مثل ساير مردم داخل اين بازى‌‌‌‌ها شوند!
 شما به فكر بچّه‌‌‌‌هاى اين مملكت باشيد و آن‌‌‌‌ها را براى اسلام حفظ كنيد. حضرت على‌‌‌‌عليه السلام‌‌‌‌فرمودند:
«مَنْ طَلَبَ شَيْئاً وَ جَدَّ وَجَدَ. » (۱۵۹)
« هر كس چيزى را دنبال كند و جدّيّت داشته باشد، آن را مى‌‌‌‌يابد. »
 خواستن، توانستن است و غيرممكن، غيرممكن است. اعمال آدمى تابع افكار اوست. فكر بچّه‌‌‌‌ها را اصلاح كنيد تا آن‌‌‌‌ها از جوّزدگى نجات يابند.
« وَ مَنْ قَرَعَ باباً وَ لَجَّ وَلَجَ…» . (۱۶۰)
 «و هر كه درى را بكوبد و ايستادگى كند، به رويش باز مى‌‌‌‌شود. »
 آرى، كار زيربنايى مشكل است. مرحوم قندى تا سال‌‌‌‌هاى آخر كه در آمريكا درس مى‌‌‌‌خواند موى سرش را با ماشين اصلاح مى‌‌‌‌كرد و مى‌‌‌‌گفت: رسيدگى به مو مزاحم درس‌‌‌‌خواندن است؛ آن را كوتاه مى‌‌‌‌كنم تا وقت و فكر مرا نگيرد و بتوانم به كارهاى تحقيقى برسم.
 چرا راهبان سر خود را مى‌‌‌‌تراشند؟ براى اين‌‌‌‌كه مسأله‌‌‌‌اى به نام موى سر و زيبايى، آن‌‌‌‌ها را مشغول نكند و بتوانند به كارهاى عبادى خويش بپردازند. قرآن دستور مى‌‌‌‌دهد:
« وَ أعِدّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة» (۱۶۱)
 فعل امر أعِدّوا براى وجوب است؛ يعنى واجب است در حدّ توان به تدارك امكانات براى ترساندن دشمنان خود و خدا بپردازيد. امروز همّ و غمّ شما بايد مقابله با تهاجمات فرهنگى دشمن باشد؛ به هر صورت ممكن. اين يك فريضه است و اين فريضه‌‌‌‌ى الاهى از خيلى مستحبّات كه شما انجام مى‌‌‌‌دهيد واجب‌‌‌‌تر است. ديد و بازديد، صله‌‌‌‌ى رحم، تشييع جنازه، مجالس ترحيم و… همه و همه مستحبّ است و مقابله در برابر تهاجمات فرهنگى واجب است.
 عزيزان! ما را براى ترك مستحبّات مؤاخذه نخواهند كرد؛ ولى براى ترك واجبات مؤاخذه خواهند كرد. راه اين‌‌‌‌كار، عوض‌‌‌‌كردن فكر و انديشه‌‌‌‌ى بچّه‌‌‌‌هاست. بايد جوانان مملكت را از تهاجمات فرهنگى حفظ كرد. اين حركت به بينش و دانش و پشت‌‌‌‌كار و اخلاصى چون مرحوم روزبه نياز دارد.