قالَ رَسولُ اللَّه‌‌‌‌صلى الله عليه وآله وسلم:
« لاتَقومُ السّاعَةُ حَتّى تَخْرُجَ نارٌ مِنْ أرْضِ الْحِجازِ تُضيئُ أعْناقَ الإْ بِلِ بِبُصْرى. »
« قيامت برپا نمى‌‌‌‌شود مگر اين‌‌‌‌كه قبل از آن آتشى از سرزمين حجاز ظاهر شود كه گردن شتران را در بُصرى روشن كند.»
مرحوم شَعرانى مى‌‌‌‌گويد: اين پيش‌‌‌‌گويى پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم، به گزارش كتب تاريخى، چند صد سال بعد در حجاز روى داد و دقيقاً همان‌‌‌‌طور شد كه حضرت رسول‌‌‌‌صلى الله عليه وآله وسلم‌‌‌‌فرموده بودند.
بعد مى‌‌‌‌گويد: پيامبرى كه اين پيش‌‌‌‌گويى‌‌‌‌اش بعد از ۴۵۰ سال به وقوع پيوست، قطعاً پيش‌‌‌‌گويى‌‌‌‌هاى ديگرشان در رابطه‌‌‌‌ى با عالم آخرت نيز واقع خواهد شد.(۸۷) مراقب باشيم و تابع اكثريّت نشويم كه براى رفتن به دوزخ، تابع هيچ‌‌‌‌كس نبايد شد.
شما كه روزبه را ديده‌‌‌‌ايد، كارتان حسّاس‌‌‌‌تر و وظيفه‌‌‌‌تان سنگين‌‌‌‌تر است. بالاخره مرگ خواهد آمد و بهشت و دوزخ خواهد رسيد. مبادا تابع مردم و حرف اولياى دانش‌‌‌‌آموزان و خواهش‌‌‌‌هاى غيرعاقلانه‌‌‌‌ى زن و فرزند شويم و در انجام وظايف كوتاهى كنيم! روزبه‌‌‌‌وار عمل كنيد.
مرحوم روزبه به بچّه‌‌‌‌ها در آخر سال گفته بود كه يك ساعت فيزيك به شما مديون‌‌‌‌ام و بايد جبران كنم! بچّه‌‌‌‌ها گفتند: آقا، ما امتحان اين درس را هم داديم! فرمود: بعضى روزها چند دقيقه ديرتر به كلاس آمده‌‌‌‌ام و در اين ورقه نوشته‌‌‌‌ام. جمع اين‌‌‌‌ها يك ساعت مى‌‌‌‌شود و بايد اداى ديْن كنم! روزبه به معاد معتقد بود و در وصيّت‌‌‌‌نامه‌‌‌‌ى چندخطّى خود نوشته بود: مبلغ ۱۵۰ تومان )تك‌‌‌‌تومانى( بابت چاى و شربت ميهمان‌‌‌‌هاى شخصىِ من به مدرسه بپردازيد!
 قرآن مى‌‌‌‌فرمايد:
«فَكَيْفَ تَتَّقونَ إنْ كَفَرْتُمْ يَوماً يَجْعَلُ الْوِلْدانَ شِيْباً» (۸۸)
«اگر كفر ورزيد، چگونه خود را از (خطر( روزى كه )با هول و هراسش) آدمى را پير مى‌‌‌‌كند، در امان خواهيد داشت؟! »
 وقتى شيْث پيامبر به امر يكى از پيامبران، جهت اعجاز پيروان خود، زنده شد، تمامى موهاى سر و صورتش چون برف سفيد بود؛ در حالى‌‌‌‌كه در جوانى مرده بود. پرسيدند: چرا چنين شدى؟ فرمود: از هول و هراس عالم برزخ چنين پير شدم.
اين را احتمال بدهيم كه قبر و قيامت براى ما هم خواهد بود و در آن روزى كه سكوت و تاريكى و گرماىِ سوزان و هول و هراس و وحشت، همه‌‌‌‌ى عالم را فرا خواهد گرفت، ما هم تنها و عريان مانند ميلياردها انسان ديگر زنده خواهيم شد و اعمال و رفتار خودمان را خواهيم ديد.
پيامبر اكرم‌‌‌‌صلى الله عليه وآله وسلم‌‌‌‌به حضرت زهراعليها السلام‌‌‌‌فرمودند:
«فاطمه جان، مبادا براى جهان آخرت به پدرت متّكى باشى! هرگز! به اعمال خودت متّكى باش.» (۸۹)
بايد هر روز پيش‌‌‌‌رفتِ بيش‌‌‌‌ترى در كسب اعمال خير داشته باشيم. يكى از دوستان مى‌‌‌‌فرمود: بايد نماز عصر شما نسبت به نماز ظهر پيش‌‌‌‌رفت داشته باشد. اگر در نماز عصر مانند نماز ظهر باشى، عروج نكرده‌‌‌‌اى و در همان پلّه‌‌‌‌ى قبلى در جا زده‌‌‌‌اى و نماز تو معراج نشده است.
ببينيد؛ گذشتگان شما چه‌‌‌‌قدر دقيق بودند! البتّه آفات زيادى در سر راه شماست كه يكى از آن‌‌‌‌ها عُجب و غرور ناشى از شهرت مدرسه‌‌‌‌ى شما در جامعه است كه ممكن است شما را فرا بگيرد.