روش ما در مسائل دينى حالت افراط يا تفريط دارد. بعضى از قول امامان معصوم‌‌‌‌عليهم السلام‌‌‌‌چيزهايى را مى‌‌‌‌گويند كه در شأن و مقام آنان نبوده حتّى خلاف فرموده‌‌‌‌هاى آنان است. حضرت اميرعليه السلام‌‌‌‌شب‌‌‌‌ها تا صبح از خوف عذاب جهنّم ناله مى‌‌‌‌زند و آه مى‌‌‌‌كشد و بارها غش مى‌‌‌‌كند و به برادرش عقيل كه عائله‌‌‌‌مند و نيازمند است و تقاضاى سهم بيش‌‌‌‌ترى از بيت‌‌‌‌المال دارد پاسخ منفى مى‌‌‌‌دهد و آهن گداخته به او نزديك مى‌‌‌‌كند و به او نهيب مى‌‌‌‌زند كه :
«آيا از قطعه‌‌‌‌آهنى كه انسانى آن را داغ كرده مى‌‌‌‌نالى و مرا به سوى آتشى كه خداوندِ باجبروت براى خشم خود بر گناه‌‌‌‌كاران برافروخته مى‌‌‌‌كشانى؟! » (۱۴۴)
 و مى‌‌‌‌فرمايد:
«به خدا قسم، اگر شب تا صبح بر بوته‌‌‌‌هاى خار بيدار مانم و با دست و پاى زنجيرشده بر زمين كشيده شوم، براى من بهتر از اين است كه در روز قيامت، خدا و رسولش را در حالى ملاقات كنم كه به يكى از بندگان ستم كرده و چيزى از كالاى بى‌‌‌‌ارزش دنيا را به غصب گرفته باشم. » (۱۴۵)
 اميرالمؤمنين اين حرف‌‌‌‌ها را براى مبالغه يا رياكارى نمى‌‌‌‌گويد! بلكه از روى معرفت و بصيرت به عالم قبر و قيامت و حساب و كتاب و ميزان چنين مى‌‌‌‌فرمايد! فرموده‌‌‌‌ى ايشان همان اصل قرآنى است كه مى‌‌‌‌فرمايد:
«فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَه » (۱۴۶)
 خداوند آقاى ضياءآبادى را حفظ كند! امسال در شب عاشورا فرمودند:
 حسينى شويد و اخلاق و افكار خود را با امام حسين‌‌‌‌عليه السلام- كه ميزان است هم‌‌‌‌تَراز كنيد. حسينى‌‌‌‌بودن فقط در پوشيدن پيراهن سياه و شركت در مراسم عزادارى نيست! بايد همه‌‌‌‌ى زندگى شما با حضرت اباعبداللَّه‌‌‌‌الحسين عليه السلام‌‌‌‌هم‌‌‌‌آهنگ باشد…
 آقايان! شما را به خدا، حرف را دريابيد! مراسم قشرى و ظاهرى كه به حدّ وفور فراوان است؛ امّا لبّ و مغز مطلب كجا گفته مى‌‌‌‌شود؟ كارهاى ظاهرى متولّى و ميان‌‌‌‌دار زياد دارد؛ ولى كارهاى اصلى و ريشه‌‌‌‌اى متولّى ندارد. شما متولّى اين مسائل ناگفته باشيد و در اين راه كه اصلى‌‌‌‌ترين امر دين است تلاش كنيد.
 روزبه، آن مرد بزرگ، ۴۰ سال پيش اقدام كرد و امروز بركات آن را مى‌‌‌‌بينيد. شما هم امروز نسبت به اين امور ناگفته همّت كنيد و دانش‌‌‌‌آموزان و اولياى آنان را نسبت به امام حسين و پدران و فرزندان گرامى‌‌‌‌اش‌‌‌‌عليهم السلام‌‌‌‌با معرفت و محبّت تربيت كنيد.