بسم‌‌اللَّه‌‌الرّحمان‌‌الرّحيم
 جناب آقاى … دامَ عزّه
 سلامت و توفيق سركار و خانواده‌‌ى محترمتان را از درگاه ايزد متعال خواستارم. اميدوارم در همه‌‌حال خداوند عالم يار و مددكارتان باشد. مكتوب شريف واصل شد. از موفّقيّت حضرت‌‌عالى در درس مسرور شدم.
 اين پيش‌‌رفت‌ها در صورتى مفيد است كه در راه كمك به مسلمانان باشد و بحمداللَّه، شما اين روح معاونت و هم‌‌راهى را به نحو كامل داراييد.
 آرى، پيامبر اكرم‌‌صلى الله عليه وآله وسلم‌‌فرمودند: « مَنْ أصْبَحَ لايَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلِمينَ فَلَيْسَ بِمُسْلِم. » اگر ما فرموده‌‌ى پيغمبرصلى الله عليه وآله وسلم‌‌را از روى هوى نمی‌‌دانيم و می‌‌گوييم وحى است كه: « ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى؛ إنْ هُوَ إلّا وَحْيٌ يُوحى » و می‌‌خواهيم در زمره‌‌ى مسلمانان واقعى باشيم، بايد به امور مسلمانان اهتمام بورزيم. خيلى دقّت بفرماييد، نمی‌‌فرمايد: يَشْتَغِلُ بلكه می‌‌فرمايد: يَهْتَمُّ ( دقّت! ). اگر خارج رفتن و درس‌‌خواندن و كلّيّه‌‌ى حركات و سكنات ما در راه كمك و هم‌‌راهى به ديگران نباشد، مسلمان واقعى نيستيم.
 ممكن است بگويند: بنابراين، بايد اين ميليون‌ها نفر، مسلمان نباشند! ما نمی‌‌گوييم: مثل يهودى و ارمنى نجس‌‌اند؛ بلكه مقصود اين است كه مسلمان حقيقى فردى است كه در همه‌‌ى عمر فقط فكر خودش و زن و بچّه‌‌اش نباشد و بداند كه هدف از خلقت، اين‌ها نيست.
 عزيزم، بدانيد كه عمل و رفتار جامعه‌‌ى ما حجّت نيست و مواظب باشيد كه خداى ناكرده عمل اين جامعه، الگوى زندگى شما نشود كه يك عمر اطراف خود و زن و بچّه طواف می‌‌كنند؛ شما فرموده‌‌ى پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم‌‌را سرمشق زندگى خود قرار دهيد تا در دنيا و آخرت سعادتمند باشيد.
 اميد است رنج‌هايى كه تحمّل می‌‌فرماييد، منشأ اثر باشد و در آينده بتوانيد عدّه‌‌اى را با خدا آشنا كنيد تا روز حركت از اين عالم، اوّل راحت شما باشد و اين دعا كه اَللَّهُمَّ اجْعَلْ أوَّلَ مَوْتِنا أوَّلَ راحَتِنا ، درباره‌‌ى سركار مستجاب شده باشد.
كسانى از همه عالم به مردمى پيش‌‌اند
كه خير عالمى از جان و دل بينديشند
به زاهدان‌‌ام از آن نيست رغبتى كآنان
فَراغت از همه دارند و در غم خويش‌‌اند
من و ارادت جمعى كه در جهان امروز
به فكر خود كم و در فكر ديگران بيش‌‌اند
 خدا يار و نگه‌‌دارتان باد!
۳۰/۴/۶۸