آیا میتوان این مرد را شناخت؟

ارسال شده در: رخدادها | ۰

8888

شاگردآیت الله بروجردی و علامه طباطبایی نمونه‌ زهد و تقوا بود. او که می‌توانست با یک تلفن بازار تهران را به حرکت درآورد و سیل سرمایه‌های مادی را برای کارهای خیر جمع کند، خودش در ساده‌ترین خانه زندگی می‌کرد و ساده‌ترین لباس را می‌پوشید؛ اما مقید بود برای کادر مدرسه امکانات مناسب فراهم کند تا آنها مطمئن باشند و با توجه و دقت بیشتری کار کنند. ازمعلمان می‌پرسید: «شما چقدر نیاز دارید تا زندگی آرامی داشته باشید و بتوانید خوب کار کنید؟» و همان را تأمین می‌کرد؛ اما زندگی خودش بسیار ساده بود. تلاش می‌کرد غذای ناهارخوری مدرسه غذای مناسبی باشد؛ اما خودش غذای بسیار ساده‌ای مثل نان و ماست می‌خورد.
من نمیگویم سمندر باش یا پروانه باش
چون به فکر سوختن افتاده ای، مردانه باش
استاد علامه علی اصغر کرباسچیان در سال ۱۲۹۳ هجری شمسی در تهران دیده به جهان گشود. پس از طی دوران ابتدایی در سنین جوانی در کسوت روحانیت درآمد و  به خطابه و منبر روی آورد. منابری که مورد استقبال مردم قرار گرفت. در این سال ها، مربی بزرگ اخلاقی مرحوم سید رضا دربندی، زمینه ی کسب فیض از محضر استاد بلند مرتبه مرحوم شیخ آقا بزرگ ساوجی را برای او فراهم ساخت. هرچند استاد علامه، علما و بزرگان زیادی را دیده بود، درک محضر این دو زاهد فرزانه، آتشی در جان او شعله ور ساخت. او بود که نقطه عطفی در زندگی ایشان ایجاد کرد.
در خرقه چو آتش زدی، ای عارف سالک
جهدی کن و سرحلقه ی رندان جهان باش
روحانی جوان، منابر پرشور و پرشنونده را رها کرد و تحصیل علوم دینی در دو مدرسه “صدر” و “مروی” تهران، ادامه داد. آن مرحوم بدون توجه به دنیا و امور ظاهری، تمام همت خود را در تحصیلات دینی مصروف ساخت؛ آنچنان که در مدت کوتاهی، همگان به برجستگی استاد و دقت ایشان در فراگیری علوم و معارف اذعان کردند.
در سال ۱۳۲۴، برای ادامه تحصیل علوم دینی به قم هجرت فرمود و از محضر درس علمای بزرگی هم چون مرحوم آیة الله العظمی بروجردی و مرحوم علامه طباطبائی بهره جست. در سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۴، با تدوین رسالة توضیح المسائل، خدمتی بزرگ را به مردم انجام ارائه کرد. پیش از این، امکان دسترسی به احکام شرعی جز از طریق مراجعه به علما و مساله گویان یا رساله های عربب که  بدیهتا عبارات فنی و پیچیده ای داشتند، ممکن نبود. آن بزرگوار با تدوین دقیق توضیح المسائل فارسی، در دست یابی به احکام شرعی کمک بزرگی به مردم متدین کردند. از آن زمان تا امروز تقلید میلیونها نفر فارسی زبان از ده ها عالم و مرجع دینی، مدیون او شد؛ اگرچه نخواست نامش بر ری جلد کتابهای توضیح المسائل درج گردد. هیچ یک از این امور، او را از توجه به خداوند و اولیاش باز نمیداشت. ارادت او به خاندان عصمت و طهارت بالاخص امیرالمومنین(ع) و حضرت صدیقه طاهره(ع) از عمق جان او استشمام میشد و دغدغه همیشگی او این بود که آیا در پیشگاه خاتم انبیا (صلّی الّله علیه و آله و سلّم) رو سفید خواهد بود؟
بالاخره در سال ۱۳۲۴ و بدون اعتنا به مقامات و سوابق علمی، یک دل و مصمم، برای تعلیم و تریبت توجوانان، عازم تهران شد و دبیرستان علوی را با همفکری مرحوم شیخ هادی مقدس و تنی چند از همراهان، تاسیس کرد. در همان ابتدای راه، از همکاری شادروان استاد رضا روزبه (ره) برای مدیریت دبیرستان بهره جست. او که هیچ کاری را به عظمت هدایت و سازندگی انسان نمیدانست، گم شده اش را یافته بود. آن مرد اندیشه و عمل به عنایت الاهی، بنیانگذار یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی و پرورشی شد و از آن زمان به بعد تمامی زندگی خود را مصروف همین مهم یعنی تعلیم و تربیت ساخت.
چند سال پس از تاسیس دبیرستان، دبستان علوی ، مدرسه راهنمایی نیکپرور و موسسه ی نیکان به دست با کفایت ایشان پایه ریزی شد. از برکات تربیت استاد، ده ها مدرسه و موسسه ی دیگر است که در سراسر ایران به همت دست پروردگان وی تاسیس شد. هر قدر زمان پیش میرفت بر خیل شاگردان مکتب و ارادتمندان مقام بلند او افزوده می شد که هر کدام به نوعی میخواستند از استاد تشکر و تقدیر کنند و مشتاقانه در پی آن بودند که زندگی دنیا را برای او آسان تر و راحت تر سازند؛ اما دریغ از آغاز تا پایان به خانه ای ساده اما پر از صفا و نور و آرامش بسنده نمود. هر کس به این خانه وارد می شد و او را میددید، دو چیز را به وضوح می یافت: اخلاص و زهد.
در سال ۱۳۷۸، خبری تاسف بار به شاگردان و دوستداران علامه بزرگ رسید: موسس مکتب نوین تعلیم و تربیت به بیماری سرطان مبتلا شده است. استاد اما هم چنان پیگیر مسائل تعلیم و تربیت و مشغول رسیدگی به مسائل معلمان و به دنبال حل مشکلات مردم است! سرانجام در سال ۱۳۸۱ با تشدید بیماری، آثار ضعف در وجود استاد نمایان میگردد و بالاخره در ساعت ۱۱ شب روز پنجشنبه پس از طلوع هلال ماه جمادی الثّانی ۱۴۲۴، برابر نهم مرداد ماه ۱۳۸۲، در منزل مسکونی خود، به دیدار پروردگار میشتابد.